Szakértő a Mandinernek: Brüsszel a következő szakaszba akarja léptetni a hetes cikkely szerinti eljárást

2025. július 04. 12:22

Kiszelly Zoltán szerint, amit most a dán elnökség csinál Magyarországgal, az nettó politikai zsarolás.

2025. július 04. 12:22
null

Ahogy korábban a Mandiner is megírta, az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét július 1-jén átvevő Dánia uniós ügyekért felelős minisztere csütörtökön elmondta, a következő félévben folytatni fogják a Magyarország elleni 7-es cikk szerinti eljárást. Továbbá kilátásba helyezte Budapest szavazatának felfüggesztését az Európai Unióban, csakúgy, mint az uniós források további visszatartását.

Ezt is ajánljuk a témában

Kiszelly Zoltánt, a Századvég politikai elemzési igazgatóját arról kérdeztük, mi történhet, ha Dánia beváltja fenyegetését.

Ha Magyarország nem áll be a sorba, Németország mozgósításba kezd

A szakértő lapunknak elmondta: amit most a dán kormány csinál, az nem más, mint nettó politikai zsarolás, amely az új német külügyminiszter, Johann Wadephul egy április kijelentésére vezethető vissza. 

„Wadephul akkor úgy fogalmazott, Németország kinyújtja a kezét Magyarország felé, amibe legalább egyszer bele kell csapnia” – idézte fel Kiszelly a kijelentést, ami azt jelenti, hogy ha Magyarország nem teljesíti a brüsszeli követeléseket, akkor folytatódik a 7-es cikk szerinti eljárás. Kiszelly hangsúlyozta, ez nagyban múlik a németeken, akik képesek mozgósítani a Néppártban lévő állam- és kormányfőket, könnyedén megszerezve a következő szavazás érvényességéhez szükséges kétharmados többséget.

Hangsúlyozta, a soros elnöknek, Dániának nagy szerepe van az eljárás folytatásában, így „ha Magyarország nem enged a zsarolásnak, akkor még idén év végén, vagy a jövő év elején a ciprusi elnökség alatt sor kerülhet a szavazásra arról, hogy Magyarország megsérti-e a kettes cikkben foglalt értékeket”.

Az európai lakosság többsége a magyar álláspontot képviseli, Brüsszelben mégis kisebbségben van

Kiszelly hangsúlyozta, a magyar miniszterelnök nem fog engedni a zsarolásnak, hiszen a kormány azt az álláspontot képviseli, amire a magyar emberek felhatalmazták – legyen szó akár a migráció, akár Ukrajna uniós csatlakozásának kérdéséről. Hozzátette, Brüsszel célja, hogy 

„Magyarország ne mutathassa fel azt az alternatívát, amivel az európai lakosság többsége egyetért”.

Hangsúlyozta, a migráció kérdésében az uniós lakosság többsége már azt gondolja, amit a magyar kormány képvisel, csak az országok vezetői nem gondolkodnak így. 

„És a háborúnál is kezd átfordulni a többség véleménye. A balti államok, a skandinávok, a lengyelek és a csehek kivételével, ahol háborúpárti többség van, mivel az emberek félnek az oroszoktól, az uniós állampolgárok túlnyomó része már a békés megállapodást keresné” – részletezte.

Brüsszel biztosra megy

A szakértő kitért arra is, hogy miközben a brüsszeli globalista pártok Magyar Péter győzelmében reménykednek, a dán bejelentés azt mutatja, hogy felkészülnek arra az eshetőségre is, ha Orbán Viktor folytathatja a kormányzást 2026 áprilisa után.

„Egyrészt már hét éve húzódik ez az ügy, ami annak idején a Sargentini-jelentéssel kezdődött. Másrészt úgy vannak vele, hogy ha a Fidesz nyer 2026-ban, akkor folytatni kell az eljárást, Magyarország megtörését, és nem akarnak egy évet elpazarolni” – vélekedett Kiszelly, aki szerint a dán elnökség alatt Brüsszel célja, hogy a következő szakaszba léptesse a hetes cikkely szerinti eljárást Magyarország ellen.

Hangsúlyozta, ha mégis Magyar Péter nyer – amiben Brüsszelben reménykednek – akkor egy hasonló forgatókönyv játszódhat le, mint Lengyelországban.

„Amennyiben megszavazzák a 7. cikkely szerinti eljárás továbbléptetését, és elítélik Magyarországot, Magyar Péter eljátszhatja ugyanazt, mint Donald Tusk az uniós pénzek hazahozatalának ígéretével, csakhogy ez egy kétélű fegyver. 

Mert onnantól kezdve nyilvánvaló lesz, hogy a Tisza nem a magyar emberek, hanem Brüsszel álláspontját képviseli. És akkor már nem a kórházakban fog hőmérőzni Magyar Péter, hanem az újságírók elől menekül, miközben eleget próbál eleget tenni Manfred Weberék kéréseinek a migránskvóta és az ukrán uniós csatlakozás megszavazásáról” 

– vázolt fel egy lehetséges forgatókönyvet, kiemelve, hogy Brüsszel feltehetően mérlegelni fog, hogy mi a jobb nekik.

Hosszú még az út, de a változás lehetősége is messze van

Mindent összevetve, a 2026-os választások előtt Brüsszelben maximum a kettes cikkben foglalt értékek megsértéséről történhet szavazás, de a magyar szavazati jog felfüggesztése nem fog megvalósulni. Hozzátette, míg a 2-es cikk megsértéséről szóló szavazás még lezárulhat a választások előtt, a szavazati jog felfüggesztését sokkal nehezebben fogja keresztülverni Brüsszel a tagállamokon. A szakértő hangsúlyozta, Robert Fico szlovák miniszterelnök például kimondta, hogy nem fogja megszavazni a magyar szavazati jog felfüggesztését.

Hozzátette, 

a szavazati jog megvonása nemcsak az ukrán csatlakozás kérdésére vonatkozna, de érintené a többségi szavazásra való áttérést; a migránskvóta kérdését; a mezőgazdasági támogatások, valamint kohéziós támogatások csökkentését és még sok mást is.

Arra a kérdésünkre, hogy Magyarország számára van-e kiút ebből a nehéz politikai helyzetből elmondta, bár a brüsszeli folyamatok lassan haladnak, a 2029-es EP-választások még nagyon messze vannak ahhoz, hogy a Patrióták megerősödés fordítson a helyzeten.

Szerinte a kívülmaradás (opting out), vagyis a tagállamok demokratikus joga arra, hogy egyes közös intézkedésből kimaradjanak, jelenthetne megoldást akár a migránskvóta kérdésében, ám feltehetően ez nem valósulhat meg, mivel a németek félnek az ilyen lehetőségektől, hiszen akkor a többi tagállam is jogosan követelhetné, hogy csatlakozzon a magyarokhoz. 

Nyitókép: Handout / UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / AFP

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zimann
2025. július 04. 13:56
Komolyan mondom, hogy soha, de soha egyetlen egy tüntetésen sem voltam, nem vettem részt. De abban biztos vagyok, ha Brüsszelnek azt kell kapnak két és fél millió magyar tüntetőt!! Úgy gondolom, hogy az elveinkért, és az elnyomásunk ellen érdemes, és ki is kell állnunk!!
Silcon
2025. július 04. 13:47
A szavazati jogunk felfüggesztésével azok is bajba kerülnek, akik eddig a mi hátunk mögé bújtak, ha megint meg kellett akadályozni valami őrültséget. Vagy ki kell állniuk vagy megszívják. Meg kell változtatni az EU szlogenjét "Egyesülve a sokféleségben"-t "A másként gondolkodókat kiközösítjük"-re. Nesze neked sokszínűség. Azt eddig is közismert volt, hogy egy liberális minden véleményt képes tolerálni, ha az nem tér el az övétől. Egyébként ettől még tagok maradhatunk, a nekünk hátrányos szabályokat ezentúl csak papíron kell betartani és kész. Meg kell állapodni az oroszokkal, hogy a békeszerződésbe vegyék bele az energiatranzitot. Az EU-nak nem kell tudnia róla. A Silcon egyébként egy dán cég volt, csak felvásárolták (APC), aztán a felvásárlót is felvásárolták (Schneider). A neve Silcon Alle utcaként még fennmaradt Koldingban. No meg itt vagyok én :) Akkoriban még normálisabbnak tűntek a dánok.
beszarimandiner
2025. július 04. 13:15
Kiszelly Zoltán szerint, amit most a dán elnökség csinál Magyarországgal, az nettó politikai zsarolás. Sárkány ellen sárkányfű zsaroló ellen zsarolás.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!